www.ertugrullar.com

 
 

 

 

BASINDA BİZ

 

» Sınırları aşan Ertuğrullar, 2009`da Rusya`ya biçerdöver satacak

22 Eylül 2008, Zaman Gazetesi / 23 Eylül 2008 www.olay07.com

Haberin Websayfası İçin Tıklayın »»


Türkiye`nin ilk yerli biçerdöverini imal eden Ertuğrullar Tarım Makineleri, 2008 için belirledikleri satış rakamını aştı. 5 yılda Türkiye`de 500`e yakın biçerdöver satışı yapan Ertuğrullar, yeni yılın ilk aylarında Rusya`ya ihracata başlayacak.

 

Türkiye`nin ilk yerli biçerdöverini imal eden Ertuğrullar Tarım Makineleri, 2008 için belirledikleri satış rakamını aştı. 5 yılda Türkiye`de 500`e yakın biçerdöver satışı yapan Ertuğrullar, yeni yılın ilk aylarında Rusya`ya ihracata başlayacak.

 

Türkî cumhuriyetlerle de anlaşmalarını devam ettiren firmanın üretim tesislerini gezen Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Ertuğrullar`ın girişimcilere çok iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

 

Burdur`da 58 yıl önce Teknik-İş ve Torna Atölyesi adı altında kurularak küçük çapta tarım aracı imal eden Ertuğrullar büyümesini sürdürüyor. Türkiye`nin makineli tarıma geçişinde öncü şirketler arasında yer alan Ertuğrullar, yeni modellerini satışa sunduğu biçerdöverleri ile sınırlarını aştı. Küçük bir aile şirketi iken şu an 100`e yakın kişiyi istihdam eden Ertuğrullar, bu yıl piyasaya sunduğu, ekini anında samana çevirebilen 2 yeni modeli ile satışlarını katladı.

 

TÜRKİYE`NİN İLK YERLİ PAMUK HASAT MAKİNESİ

Firma, başta Tokat, Konya, Nevşehir, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır olmak üzere birçok ilde 100`den fazla biçerdöveri çiftçilerin hizmetine sundu. 8 modele ulaşan Ertuğrullar, bu yaz biçerdöverin yanısıra Türkiye`nin ilk yerli pamuk hasat makinesini de satışa sundu. Önümüzdeki yıllarda yeni modellerle birlikte bu makinenin de birçok ilde satılacağını ümit ettiklerini söyleyen Nurhan Ertuğrul, 1985 yılından bu yana 12 milyon dolarlık tarım makinesi ihracatı gerçekleştirdiklerini anlattı. 4 yıl önce üretimine başladıkları biçerdöverleri de önümüzdeki yılın başından itibaren Rusya ve Türkî cumhuriyetlere satmaya başlayacaklarını bildiren Nurhan Ertuğrul, ayrıca 5 yeni ürün üzerinde çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

 

Bu yeni ürünleri de önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren tarımla uğraşan kesimin hizmetine sunacaklarının altını çizen Ertuğrul, `Daha önce Türkiye`nin bütün illerinin yanısıra Rusya, Mısır, Sudan, Tunus, Fas, Azerbaycan gibi ülkelere farklı tarım aletleri satmıştık. Ancak onlar yüzde 100 yerli malı değildi. Önümüzdeki yılın başından itibaren yüzde 100 kendi üretimimiz olan patentli biçerdöverleri de dış pazara çıkartacağız. Bu yıl ürettiğimiz yerli pamuk hasat makinesinin de kısa sürede Türkiye sınırlarını aşmasını bekliyoruz` şeklinde konuştu.

 

`AR-GE ÇALIŞMALARINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ`

Şirket olarak AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bunun meyvesini hızla topladıklarını söyleyen Osman Ertuğrul ise amaçlarının tarım ülkesi Türkiye`de tarım aleti ithalatını büyük ölçüde durdurmak olduğunu bildirdi. Mahmut Ertuğrul, bunu yaparken de çiftçilerin maddi durumuna, arazi şartlarına, günümüz teknolojisine dikkat ederek en iyi ürünü en ucuza mal etmeye çalıştıklarını açıkladı.

 

Üretim fabrikasını gezen Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Ertuğrullar firmasının Burdurlulara ve girişimcilere örnek olduğunu söyledi. Özçimen, `Küçük bir aile şirketinden birlik, beraberlik ve çalışma ile nerelere gelinebileceğinin en güzel örneğini sergileyen Ertuğrullar`a Burdur adına teşekkür ediyorum. Hem Ertuğrullar`dan hem de diğer girişimcilerimizden Burdur`un ekonomisini arttıracak atılımlar bekliyorum` diye konuştu.

 

22 Eylül 2008, Zaman Gazetesi / 23 Eylül 2008 www.olay07.com


<< Haberler & Duyurular sayfasına geri dön