www.ertugrullar.com

 
 

 

 

BASINDA BİZ

 

» Hızlı Balıklar. Makinenin hızlı balığı Ertuğrullar krizi Ar-Ge ile aşacak

21 Ocak 2009, Derya Karayağı / REFERANS GAZETESİ

Haberin Websayfası İçin Tıklayın »»

 

Ertuğrullar Tarım Makineleri bu yıl Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık vererek yeni pazarları keşfetmek istiyor. Cirosunu yüzde 20 büyütmek isteyen şirketin ilk hedefi ise Orta Asya ve Türki cumhuriyetler.

 

Türkiye'nin makine alanında "Hızlı Balığı" seçilen Ertuğrullar Tarım Makineleri, ekonomik krize rağmen geliştirdiği yeni makineleriyle yeni pazarlara açılacak. "Yapılmayanı yapmak gerek" sloganıyla yola çıkan ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren Ertuğrullar Tarım Makineleri, bu yıl krizi ihracat pazarlarını çeşitlendirerek atlatmayı planlıyor. Türk cumhuriyetleri ve Orta Asya'ya ihracat yapmayı hedefleyen Ertuğrullar, ciroyu yüzde 20 büyütmeyi planlıyor.

Ertuğrullar'ın hikâyesi 1949'da 200 metrekarelik bir atölyede başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda (TCDD) işçilik yapan Osman Ertuğrul'un ek gelir kazanmak için tarım makinesi tamiratına girişmesi, dededen toruna Ertuğrullar'ı bugün dünya devleriyle yarışır hale getirdi. Sahadaki eksiklikleri birebir gözlemleyerek baba mesleğine devam eden Süleyman Ertuğrul, deneyimini ortaya koyarak 1969'da traktörlerin arkasına takılan harman makinelerini üretmeye başladı. Doğan taleple küçük tamirat atölyesi yerine 23 bin metrekarelik bir fabrikanın temelleri de atılmış oldu. 1974'te taşınılan fabrika, tarım makinesi, harman ve hasat üzerine kullanılan makinelerin Türkiye'deki ilk imalathanesi oldu. Üretimdeki yükselişine 1984 yılında ihracatı da ekleyen firma, Mısır, Sudan, Fas gibi Kuzey Afrika ülkelerine tarım makineleri ihracatına başladı.

 

Hızlı Balık olmaya devam

Geliştirdiği inovatif ürünlerle dünya devlerine kafa tutan Ertuğrullar, bu yıl da iki yeni makineyi piyasaya sürdü. Dede mesleğini modern teknolojiyle birleştirerek saman kıyıcılı biçerdöver makinesini geliştiren Ertuğrullar, 2007'nin makine ve cihaz üretiminde hızlı balığı seçildikten sonra da çalışmalarını sürdürdü. Bu yıl da hızlı balık olma konusunda iddialı olan firma, kendi geliştirdiği ve dünyada ilk olan pamuk toplama makinesi ile toz saman balya sistemli biçerdöverlerle ihracatını artırmayı hedefliyor. Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Rusya'dan talep geldiğini söyleyen Ertuğrullar Tarım Makineleri'nin İcradan Sorumlu Başkanı Osman Ertuğrul, şunları söyledi: "Yeni pazarlara açılıyoruz. Hızlı Balık iddiamızdan da vazgeçmedik. Bu yıl yeni ürettiğimiz ve piyasaya sunduğumuz pamuk toplama makinesi ile toz saman balya sistemli biçerdöverlerle iddiamızı sürdürüyoruz. Küresel ekonomik kriz dünyayı etkisi altına aldı. Belki bu belirsiz ortamda üretim rakamlarımız çok büyümeyecek ama ciromuzun yüzde 25'ini ihracat kanalıyla gerçekleştireceğiz. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Devletten bu konuda destek almaya çalışıyoruz. Krizin etkileri devam ederken her şeye rağmen talep görecek icatlarımızı geliştirmeye başladık. Küçük ama can alıcı bir değişiklikle çiftçilere hem zamandan hem paradan tasarruf sağlayan saman kıyıcılı biçerdöver makinesini ürettik. Bu makine çiftçinin ilgi oldağı oldu."

2007'de saman kıyıcılı ve sarsaklı biçerdöverlerde 8 farklı modeli piyasaya süren Ertuğrullar, Referans gazetesinin gerçekleştirdiği Hızlı Balık Ödülleri'nde de makine alanının en hızlı balığı seçildi. Osman Ertuğrul, yönetim anlayışlarını "sahadan gözünü ayırma, doğan ihtiyaçlara anında cevap ver" olarak özetliyor. Bu anlayıştan yola çıkarak firma 2001 krizinde de Ar-Ge çalışmalarına yönelmiş ve 3 yılda cirosunu iki kat artırmıştı. 2001 krizinde birçok imalatçı kapısına kilit vururken krize karşı koyan Ertuğrullar, o dönemde de talep görecek icatlar geliştirdi. Firma, 2002'de kriz hâlâ devam ederken TÜBİTAK'tan Ar-Ge desteği alarak saman kıyıcılı biçerdöver makinesiyle bir ilki gerçekleştirdi. Müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veren bu ürün yok sattı. Bugün de inovasyona devam diyen firma, krizi ihracat kanalıyla atlatacak.

 

2009 dönüm noktası olacak

2007-2008 yılları arasında yüzde 70 oranında büyüyen firma için 2009'un bir dönüm noktası olacağını kaydeden Osman Ertuğrul, "Yeni ürünlerin yanı sıra şirketin uzun zamandır ağırlığını çektiği ihracatta yeni bir atak geliyor. 2009 yılında krize rağmen bir önceki yılın satışlarını yakalayarak 120-130 makine satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2003 yılında piyasaya sürülen 'saman kıyıcılı biçerdöverler' şimdiden Ertuğrullar'ın geleceğini de garanti altına almış durumda. 2007'de saman kıyıcılı ve sarsaklı biçerdöverlerde 8 farklı modeli piyasaya sürmüştük. Biçerdöverlerde samanı balyalayacak sistemi de geliştirdik. Yeni biçerdöverler ürün hasat edildikten sonra makine arkasına eklenen ekipman sayesinde ekinin sapını balya haline getirecek. Üretime bu yıl başladık. Piyasaya yeni çıktı ama makinenin yıllık 250 adet satışa ulaşmasını bekliyoruz. Bu yıl ciromuzu yüzde 15-20 oranında artırmayı öngörüyoruz" diye konuştu.

 

 

İKİ YILDA NELER YAPTI

* İhracatta yeni pazar arayışlarına girdi.

* Türki cumhuriyetler ve Orta Asya'dan gelen talebe cevap verdi.

* Kriz döneminde yatırıma ara vermek yerine Ar-Ge'ye yöneldi.

* Mesleki deneyimi teknolojiyle birleştirdi.

* Bu yıl piyasaya 2 yeni makineyi sundu.

 

21 Ocak 2009, Derya Karayağı / REFERANS GAZETESİ


<< Haberler & Duyurular sayfasına geri dön