www.ertugrullar.com

 
 

 

 

BASINDA BİZ

 

» 58 yıl önce küçük bir atelye idi

Haberin Websayfası İçin Tıklayın »»

 

27 Mayıs 2007, www.haberantalya.com

 

Ekini anında samana çevirebilen 2 yeni model biçerdöver ile dünya devi markalara kafa tutuyor.

 

Ekini anında samana çevirebilen 2 yeni model biçerdöver ile dünya devi markalara kafa tutuyor
Türkiye'nin ilk yerli biçerdöverini üreten Ertuğrullar Tarım Makineleri Fabrikası, yeni biçerdöverler çeşitlerini hizmete sunuyor.

Ekini anında samana çevirebilen 3 yeni model biçerdöver ile dünya devlerine kafa tutan Ertuğrullar, bu yıl en az 150 araç satmayı planlıyor. Ertuğrullar Finansman Müdürü Mahmut Ertuğrul, 'Çiftçimizin işini kolaylaştırmak ve yurt dışından daha pahalı tarım makinesi almasını önlemek için Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyoruz.' dedi.

Burdur'da 58 yıl önce Teknik-İş ve Torna Atölyesi adı altında kurularak küçük çapta tarım aracı imal eden Ertuğrullar, büyümesini sürdürüyor. Türkiye'nin makineli tarıma geçişinde öncü şirketler arasında yer alan ve Türk tarımının modernizasyonunda büyük rol oynayan Ertuğrullar, şimdilerde kendi imalatı olan yeni bir biçerdöveri dünyanın beğenisine sunuyor. 22 yıl önce Rusya, Mısır, Sudan, Tunus, Fas, Azerbaycan gibi ülkelere patoz makinesi ihraç ederek dışarıya açılan Ertuğrullar, tarım aletleri üretiminde Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Slaj, ekin biçme, tamburlu çayır biçme, harman makinelerinin üretimini yapan Ertuğrullar, bunlardan binlercesini ihraç etti. Sadece harman makinesinden 5 binden fazla ihracat yapan firma biçerdöverde de iddialı. 2002 yılında başladıkları biçerdöver imalatına ağırlık veren Ertuğrullar, diğer tarım aletlerinin üretimini şimdilik sonlandırdı. Türk biçerdöverini geliştirip, ithalatın önüne geçmeyi hedefleyen Ertuğrullar Şirketi'nin Finansman Müdürü Mahmut Ertuğrul, '5 yıl önce ilk yerli biçerdöveri Türkiye'de satışa sunduk. Aradan geçen zaman içinde biçerdöver üzerine yaptığımız çalışmalar, ürün modelimizi 5'e çıkarttı. 80 işçimiz ile birlikte sadece bir yıl içinde 3 ayrı model geliştirdik ve üretime geçtik. Türkiye'nin doğusundan batısına kadar birçok ilde satış yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.' diye konuştu.

5 yıl içinde 300'den fazla biçerdöver sattıklarını söyleyen Mahmut Ertuğrul, bu yıl kurak geçen havalardan batının daha fazla etkilendiğini belirterek, doğudaki şu an daha çok Tokat, Konya, Nevşehir, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi illerden talep aldıklarını vurguladı. Satışlarda 5 yıla kadar taksit imkânı olduğunu sözlerine ekleyen Ertuğrul, 'Bu yıl dünyanın çeşitli yerlerindeki fuarlara katıldık ve katılmaya devam edeceğiz. İnşallah kısa bir zaman içinde klimalı, teyp, radyo ve CD çalarlı biçerdöverleri, sadece Türkiye'ye değil dünyanın her yerine taşıyacağız.' diyerek sözlerini tamamladı.

 

21 Ocak 2009, Derya Karayağı / REFERANS GAZETESİ


<< Haberler & Duyurular sayfasına geri dön